آخرین اخبار

تاریخ : 14. آبان 1396 - 11:37   |   کد مطلب: 25796
نویسنده کتاب مفاخر شهرستان رزن تشریح کرد؛
اقداماتی که برای رشد گردشگری در شهرستان رزن باید صورت گیرد
نیسنده کتاب سرلشکر خلبان شهید ذوقی و مفاخر شهرستان رزن در یادداشتی خطاب به نماینده و فرماندار شهرستان برای پیشرفت و توسعه صنعت گردشگری به ارائه پیشنهاد پرداخته است.

اجرایی شدن پروژه کریدور وسمق- قروه-رزن- تازه کند، میتواند وضعیت راههای شهرستان را بهبود بخشد، مایه مسرت است. راهها همواره یکی از زیرساختها در بحث توریسم است.

در سال 96 بودجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با رشد 12 درصدی 782 میلیارد تعیین شده است. همچنین در طرح جدید دولت که قرار است 1.5 میلیارد دلار یا 11000 میلیارد تومان برای توسعه روستاها هزینه شود عمده طراحی و هدف دولت، توزیع این مبلغ در بخش صنعت گردشگری خواهد بود.

 باتوجه به اینکه برای بارنخست بودجه میراث فرهنگی شهرستان، رقم قابل توجهی در نظر گرفته شده است. پیشنهاد میشود برای بلندآوازه کردن نام شهرستان، در خصوص موارد زیر بررسی و دستور به اقدام فرمایید، زیراکه چشم دوختن به بخش خصوصی برای اصلاح و بهسازی موارد زیر، هرگز عملی نخواهد شد.

پیشنهاد میشود در خصوص موارد زیر، که تنها تعدادی از صدها ظرفیت فرهنگی، تاریخی و گردشگری شهرستان است، اقدام عاجلی صورت گیرد که نسلهای آتی و حاضر دعاگویتان و منت دار تلاشتان در این حوزه خواهند بود.

 الف- تپه های تاریخی
1. تپه نوخودلوق کرفس، با قدمت حداقل 4000 سال. دستور به پیگیری، کاوش در این تپه، به ویژه ثبت ملی، و محافظت از آن توسط نیروی انتظامی یا میراث فرهنگی بصورت بسیار جدی.
2. دستور به کاوش، بررسی، ثبت ملی یکی از دو تپه قدیمی در بخش دمق با قدمت 3000-4000 سال، محافظت از آن توسط نیروی انتظامی یا میراث فرهنگی
3. دستور به ثبت، بررسی، کاوش تپه میسینک

 ب. قلعه ها
1. یکی از قلاع شش گانه روستای توموزان (تموزان)، تملک، بازسازی، واگذاری به بخش خصوصی
2. قلعه پناهی ها در کاج(تخت خلیل)، تملک، بازسازی.
3. تملک، بازسازی، قلعه روستای سایان

 ج. سایر
1. تکمیل، راه اندازی و نهایی شدن وضعیت قانطور ماهنیان(پاسگاه) بعنوان قهوه خانه و رستوران سنتی
2. احداث جاده آسفالته و بهینه سازی مسیر مقبره شیخ شئی الله درگزینی (مشهور به امامزاده هود) در روستای یئنگی قالا.
3. بررسی وضعیت مکانی، در خصوص مقبره سه مناره ای (اوچ کوممز) در روستای درگزین، متعلق به شیخ الاسلام بزرگ، شیخ شرف الدین درگزینی رضی الله عنه، بر اساس مستندات.

باتوجه به وجود چند نفر فارغ التحصیل باستان شناسی از فرزندان شهرستان رزن، دستور جدی حضرات و پیگیری امور صدرالاشاره میتواند نام شهرستان رزن را در سطح استان و حتی کشور بر سر زبانها انداخته و بخشی از پتانسیلهای فرهنگی، تاریخی این منطقه احیا شود.

امید است این پیشنهاد که در واقع اجرایی شدن آن، سبب خوشحالی فرهنگ دوستان شهرستان میشود، پاسخی باشد برای این سوال که ما چه پتانسیلها و ظرفیتهای گردشگری در شهرستان داریم? بخصوص تپه های تاریخی که قدمت آن بسیار بیشتر از شهر همدان  و آی باتان(اکباتان) است. اثبات علمی این قضیه پس از کاوشهای باستان شناسی، خود افتخاریست برای شهرستان کهن تاریخ رزن.

انتهای پیام
 
با احترام، احمد صلاحی، 13 آبان 96

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن